loading...

1

Wszystkowiedzący
przewodnik
 

2

Trasy
wycieczek
 

1

godziny zwiedzania
meleksem lub autobusem

0

Wyjątkowych
miejsc
 

0

.00

w soboty
25.06–16.07
i 6.08–24.09 start
spod muralu GK

O szlaku

III edycja Krakowskiego Szlaku Street Artu to doskonała okazja do poznania nowych niebanalnych realizacji krakowskiej sztuki ulicznej. Dwie alternatywne wycieczki (meleksowa i autobusowa) prezentują kilkadziesiąt murali artystów z Polski, Holandii, Izraela czy Włoch, które znajdują się w różnych miejscach Krakowa – w obrębie Starego Miasta, na Kazimierzu czy w Nowej Hucie. Trasa wycieczki meleksowej, tak jak w ubiegłym roku, rozpoczyna się przy zwycięskim muralu konkursu Mall Wall Art. Następnie prowadzi uliczkami Starego Miasta, Kazimierza, Zabłocia i Podgórza, aby powrócić w okolice Galerii Krakowskiej. Z kolei w czasie wycieczki autobusowej będzie można zobaczyć murale na rondzie Mogilskim, przy FORUM Przestrzenie oraz w Nowej Hucie. Przewodnikami w tegorocznej edycji są Kamil Kuzko, Rafał Stanowski i Michał Pałasz. Pomysł na Krakowski Szlak Street Artu wywodzi się z konkursu na mural ogłoszonego przez Galerię Krakowską w 2013 roku. Sukces Mall Wall Art stał się inspiracją do promocji krakowskich murali.

Mall Wall Art

Wszystko zaczęło się pod koniec 2011 roku, kiedy Galeria Krakowska postanowiła, aby ścianę od strony Dworca Głównego przeznaczyć powierzyć twórcom street artu. Ten niekonwencjonalny pomysł zyskał aprobatę środowisk artystycznych i kulturalnych. W grudniu 2012 roku ogłoszony został międzynarodowy konkurs na projekt muralu. Zgłoszonych zostało kilkaset projektów autorstwa twórców street artu z całego świata. Konkurs Mall Wall Art stał się przełomowym momentem w historii street artu w Krakowie i w Polsce i został bardzo dobrze przyjęty przez lokalną społeczność. Nagroda trafiła do artystki związanej z Gdańską Szkołą Muralu, Justyny Posiecz-Polkowskiej. Motyw i tonacja nagrodzonego muralu świetnie współgrały z widokiem zabytkowego centrum miasta. Dzieło stało się nowoczesną wizytówką Krakowa. Dzięki niemu na ścianie Galerii Krakowskiej o powierzchni 1,4 tys. m2 , powstał nie tylko jeden z największych murali w Europie, ale doszło także do ważnego precedensu, jakim było wsparcie dla sztuki współczesnej ze strony prywatnego biznesu. Konkurs Mall Wall Art przyczynił się do stworzenia inicjatywy wycieczek Krakowskim Szlakiem Street Artu.

zapisz się

Jeżeli chcesz zobaczyć najciekawsze krakowskie murale
i posłuchać przewodnika, który wie o nich wszystko, zapisz się
na naszą bezpłatną wycieczkę.

Rekomendują

 • Jarek Szymczak

  Dyrektor Centrum Galeria Krakowska

 • dr Agnieszka Łakoma

  Plastyk Miasta Krakowa

 • Prof. Zbigniew Bajek

  Profesor na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie

 • Kamil Kuzko

  Krakowski malarz, rysownik i muralista

Partnerzy

Patroni


Partnerzy

Patronat merytoryczny

Główny Plastyk Miasta Krakowa
Agnieszka Łakoma


katalog street artu

Utrwal wspomnienia z wycieczki – odbierz katalog
poświęcony krakowskim muralom i ich twórcom.

Trasa wycieczki meleksem

Trasa wycieczki autobusem

Kontakt

 • Prosimy zabrać ze sobą dokument o numerze seryjnym podanym w formularzu. Jeśli nie chcesz przekazywać tych danych, możesz wybrać trasę meleksową, która nie obejmuje muralu na terenie więzienia, w dniach 18 lipca, 1 sierpnia, 15 sierpnia oraz 5 września.

 • Dane te są wymagane ze względu na wstęp na teren więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie podczas zwiedzania murali trasą meleksową.

Zakończyliśmy tegoroczną edycję Krakowskiego Szlaku Street Artu. Zapraszamy na kolejne wycieczki w 2017 r.
507 108 984